Tatjana Polajnar, Sadik Mujkić, Bojan Prešeren in Lojze Kolman novi člani Hrama



Društvo športnih novinarjev Slovenije je v Hram slovenskih športnih junakov sprejelo štiri nove člane. Pravzaprav je jih je pet, a je bil Adolf Urnaut, nekdanji kapetan jugoslovanske reprezentance in član idealne ekipe svetovnega prvenstva 1962, odsoten in bo priznanje za članstvo v slovenski športni Hiši slavnih sprejel čez nekaj tednov.

Na sprejemu v super VIP prostoru Arene Stožice, tik pred tekmo rokometne lige prvakinj med ekipama Krim Mercator in francoskim Metzom, je bilo razpoloženje prejemnikov, njihovih sorodnikov in gostov vedro in nadvse pozitivno. 59 športnikom, ki so že v Hramu, veslaškemu osmercu (OI Tokio 1964) in košarkarskemu klubu Olimpija, so se pridružili rokometašica Tatjana Polajnar, veslača Bojan Prešeren in Sadik Mujkič ter telovadec Lojze Kolman.

Prireditev in pogovor z gosti je vodil Gašper Bolhar, kipce pa sta v roke prejemnikom podelila dr. Miro Cerar, sicer ob Leonu Štuklju, prvi član Hrama in predsednik DŠNS Jože Zidar. Ob predstavitvi novih članov Hrama in vnovični podelitvi, ob polčasu rokometne tekme lige prvakinj, pa je sodeloval tudi Peter Vilfan, nekdaj odličen košarkar, ki je bil v Hram sprejet leta 2013.

Hram slovenskih športnih junakov, 10. november 2024

TATJANA POLAJNAR je po Alenki Cuderman, ki je leta 1984 z jugoslovansko reprezentanco v Los Angelesu osvojila zlato kolajno, nadaljevala s slovenskim rokometnim talentom. S trinajstimi leti je z Alplesom iz Železnikov igrala v takratni drugi jugoslovanski ligi, pri sedemnajstih letih je prvič zaigrala za Belinko Olimpijo, nato pa je leta 1988 odšla v beograjski Radnički. Z njim je bila državna prvakinja (1988) ter dvakrat zmagovalka evropskega pokala pokalnih zmagovalk (1991, 1992). Z jugoslovansko reprezentanco, zanjo je igrala na 62 tekmah in dosegla 126 zadetkov, je leta 1990 v Južni Koreji osvojila naslov svetovne podprvakinje, leto pozneje pa na sredozemskih igrah v Atenah zlato kolajno. Leta 1992 se je pridružila Krimu, s katerim je bila trikrat državna prvakinja (1995, 1996, 1997), ob koncu svoje bogate kariere pa je bila leta 1998 še italijanska državna prvakinja z Riminijem. Na sredozemskih igrah v Bariju je leta 1997 kot kapetanka slovenske reprezentance osvojila bronasto kolajno. Na 38 tekmah je za slovensko izbrano vrsto dosegla 113 zadetkov.

Lojze Kolman, Sadik Mujkič, Bojan Prešeren in Tatjana Polajnar (FOTO: STA)

BOJAN PREŠEREN IN SADIK MUJKIČ sta otroka nekoč imenitne in na daleč cenjene blejske veslaške šole. Takrat, pred štirimi desetletji, sta Miloš Janša in Stanko Slivnik prepletala visoko raven stroke in delovnega pristopa, iz osnovnošolskih klopi na Bledu, pa sta h klubu privabila številne kratkohlačnike. In tako tudi Bojana Prešerna, ki se je sprva imenitno v čolnu ujel z Robertom Kraševcem, in sicer v dvojnem dvojcu. Nato pa je prišlo do nekaterih sprememb v posadkah in ko se je Bojan skupaj s Sadikom Mujkićem v dvojcu brez krmarja prebil skozi olimpijske kvalifikacije v Luzernu ter si tako skupaj s so veslačem priboril vizum za Seul 1988, se je prvi del sanj uresničil. Drugi je nato sledil v oddaljeni Južni Koreji, kjer sta si Blejca kot prva slovenska veslača dotlej priborila olimpijsko kolajno. V finalu sta bila tretja in tako osvojila bronasto medaljo. Pravljico slovenskega veslanja je nadaljeval Sadik, ki je nastopil še na igrah v Barceloni leta 1992. Ker je Bojan prenehal z aktivnim veslanjem, je trener Miloš Janša sestavil četverec v katerem so bili poleg Mujkiča še Milan Janša, Sašo Mirjanič in najmlajši med vsemi Jani Klemenčič. Četverec je na barcelonski progi osvojil bronasto olimpijsko medaljo.

LOJZE KOLMAN je osvojil prvo slovensko gimnastično medaljo, po treh desetletjih na velikih tekmovanjih, po obdobju velikanov tega športa, Leona Štuklja in Mira Cerarja. Njegov priimek je za vedno zapisan v gimnastičnih krogih. Prvina kolman, ki si jo je izmislil na treningih v borno opremljeni dvorani Partizan v Trnovem, je danes ena od »obveznih« prvin sestav na drogu. Če samo pregledamo finaliste zadnjih olimpijskih iger v Parizu 2024, je jasno, da brez prvine kolman nihče ne more osvojiti medalje. Lojze Kolman je osvojil bronasto kolajno na evropskem prvenstvu v Lozani leta 1990 in je bil eden od favoritov za prvo olimpijsko medaljo za samostojno Slovenijo leta 1992 v Barceloni, a se mu je žal izmuznila. Prvič je na igrah nastopil že štiri leta prej pod grbom nekdanje Jugoslavije na OI v Seulu.

Društvo športnih novinarjev je sprejem novih članov v Hram slovenskih športnih junakov organiziral z veliko in srčno pomočjo rokometnega kluba Krim Mercator. Najlepša hvala za prijetno sodelovanje in srečno ekipi v prihodnosti.


FOTO: STA

No Comments

Be the first to start a conversation

Leave a Comment