12 slovenskih mož na svetovno prvenstvo v Azijo

Po sedmih pripravljalnih tekmah se počasi zaključuje stopnjevanje forme in snovanje taktike za prihajajoče svetovno prvenstvo v košarki. Slovenija je bila po aktualnih kriterijih FIBA na visokem petem mestu med favoriti, vmes je padla na osmo mesto, a bolj kot porazi v pripravljalnih tekmah, je favoriziranje ekip posledica preteklih rezultatov in deloma tudi nastopov zvezdniških igralcev. Slovenija ima Luka Dončiča, ki je celo prvi, ali bolje rečeno, najbolj znan ambasador svetovnega prvenstva, ki bo po skupinah potekalo na Japonskem, v Indoneziji in na Filipinih, zaključni del pa v celoti v glavnem filipinskem mestu Manili. Leta 1978 je prav v Manili reprezentanca Jugoslavije osvojila zlato medaljo in del odlične ekipe je bil tudi Peter Vilfan. Zanimivo, da je 17 košarkarjev osvojilo po dve zlati medalji na svetovnih prvenstvih, med njimi tudi Krešimir Čosić, Vlade Divac, Dejan Bodiroga, Predrag Drobnjak, Dejan Tomašević, pa legendarni Rus Sergej Belov, Španca Rudy Fernandez in Marc Gasol ter trije Američani: Steph Curry, Derrick Rose in Rudy Gay.

Slovenski as Luka Dončič je, navkljub ne najbolj prepričljivim tekmam v pripravljalnem obdobju, dobro in optimistično razpoložen pred prvenstvom, ki se začne 25. avgusta: »Še vedno verjamem v medaljo. Če ne bi, ne bi bil tukaj.« Dončič se zaveda trenutnih težav slovenske reprezentance, kot tudi odsotnost Vlatka Čančarja. In prav zaradi tega je simulacija iger Slovenije potekala do različnih menjav igralskih položajev našega zvezdnika. Jasno in samozavestno je Dončič dejal: »S Sekuličem sva govorila o različnih igralnih mestih. Izgubili smo Čančarja, ki je bil zelo pomemben del ekipe in za nas je to velika izguba. Če bo potrebno igrati petico, bom tudi to igral.« Selektor Aleksander Sekulič je strnil misli o nekaterih slabostih, ki so bile vidne v igri slovenske reprezentance, hkrati pa dodal, da je vseeno potrebno uvideti tudi nekatere dobre in na njih graditi igro: »Imamo težavo, saj smo na pripravljanjih tekmah izgubili veliko žog, s tem pa iz protinapadov prejeli veliko košev. Naša naloga je, da odpravljamo napake. Imamo igralce, ki že nekaj časa igrajo skupaj, moramo ostati povezani in to je naša največja moč. Moramo držati skupaj, tudi ko nam gre slabo. Ko držimo skupaj, mi je fante užitek gledati. Vsi bi radi dosegli vrhunski rezultat in s temi željami gremo na svetovno prvenstvo. Moramo pa si priznati, da smo brez Čančarja in Murića slabši. Veseli pa me, da je Bine Prepelič pokazal nekaj všečnih tekem.« Prav Bistričan, sicer bratranec Klemna Prepeliča, je v lanski sezoni v belgijskem klubu Spirou Basket pospešeno vadil pod nadzorom nekdaj odličnega belgijskega krilnega centra Axela Heervella (Real, Bilbao), poleti tudi s Klemnom. Bine Prepelič je v pripravljalnem obdobju dokazal, da sodi v ekipo, ki bo igrala na svetovnem prvenstvu: »Pred začetkom priprav si nisem predstavljal, da bom v začetni peterki. Odprla se mi je pot in potrebno je bilo izkoristiti priložnost, se dokazati, kajti nič mi ni bilo podarjeno. Vse sem si priigral na treningih z borbenostjo. Na prijateljskih tekmah sem pokazal, da lahko igram, da prinesem veliko mero borbenosti. Lahko zakrpam luknjo na igralnem mestu, ki se je odprla zaradi poškodbe Vlatka Čančarja. Vsi smo kot otroki sanjali, da bomo nekoč igrali na evropskem ali svetovnem prvenstvu. To je še ena priložnost, da se pokažeš košarkarskem svetu in to je potrebno izkoristiti.«

Slovenski košarkarji so pred začetkom prvenstva na Japonskem, kjer bo dovolj časa za prepotrebne treninge in lovljenje forme vsakega posebej. Eden od najbolj izkušenih je Aleksej Nikolič, ki bo v prihajajoči sezoni igral prvo francosko ligo za ekipo Elan Chalon. Nikolič razmišlja pragmatično in optimistično: »Ni potrebe, da razmišljamo drugače, kot o vrhunskem rezultatu. Razmišljati moramo o vsaki tekmi posebej. Ne smemo razmišljati o tekmi naprej, ker potem pade osredotočenost na trenutne naloge. Z Lukom vedno lahko računamo na medalje. Obramba nas bo pripeljala do najvišjih rezultatov. To moramo dojeti. V napadu imamo dovolj talenta.«
Zaradi odsotnosti Murića in Čančarja se bo odprl prostor za druge slovenske košarkarje. Na igralnem mestu štiri bo svoje naloge opravljal Jakob Čebašek, ki je na Japonskem dodal svojo noto: »Na pripravljanjih tekmah smo videli, da po napakah ne igramo dalje, iščemo krivca in zato smo prejeli veliko košev. Osredotočenost in energija bosta na svetovnem prvenstvu povsem drugačni. Želimo da na turnir pridemo v dobri formi, najboljša pa naj pride kasneje.« Nekaj manj sta na šestih tekmah v Evropi priložnosti dobila Gregor Glas in Žiga Samar, a je bil z zadnjo tekmo proti ZDA z njima zadovoljen Aleksander Sekulič: »Redke priložnosti sta izkoristila tudi Gregor Glas in Žiga Samar, ampak vsem je jasno, da na vsaki tekmi ne more igrati 12 igralcev. Vse je odvisno od situacij, od nasprotnikov. Na nekaterih tekmah bo nekdo igral več, na drugi manj. Od vseh pričakujem, da bodo vedno pripravljeni stopiti v ospredje. Proti ZDA sta prav Glas in Samar dobro izpolnila svoji nalogi.«

Tik pred odhodom na Japonsko se je strokovni štab odločil, da na prvenstvo ne bosta potovala Aljaž Kunc in Jordan Morgan.
Slovenska reprezentanca je zadnjo pripravljalno tekmo odigrala v Tokiu proti Japonski in domačo reprezentanco premagala s 103:68. Priložnost so z izjemo rahlo poškodovanega Klemna Prepeliča dobili vsi igralci, točkovno pa so bili najbolj razpoloženi Dončič 23, Blažič 16 (4 trojke), in Dragić 11. Osem asistenc je dosegel Samar, deset skokov pa Tobey.
Svetovno prvenstvo 2023, tekme slovenske reprezentance:
26.8. 2023 ob 13:30 Slovenija – Venezuela
28.8. 2023 ob 13:30 Slovenija – Gruzija
30.8. 2023 ob 13:30 Slovenija – Zelenortski otoki
No Comments
Be the first to start a conversation